Dożynki 2017

Tradycyjnie już na gminnych Dożynkach w Wierzbicy pojawiły się tłumy ludzi. Niesprzyjająca aura nikogo nie wystraszyła, a niezwykle energiczne koncerty sprawiły, że zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

– Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika. Świętując dożynki, wyrażamy szacunek i wdzięczność ludziom, ich rolniczego trudu oraz wykonywanej pracy na pożytek własny i innych. Dziś dziękujemy Wam rolnicy za chleb z tegorocznych zbiorów, którym tradycyjnie się podzielimy. Niech to dzielenie będzie wyrazem tego, że stanowimy jedną wspólnotę, jedną rodzinę. Święto plonów zwiastuje radość i odpoczynek po ciężkiej pracy i tego Wam właśnie życzę, niech nigdy nikomu tego chleba nie zabraknie. Niech zawsze gości na naszych stołach. Niech jednoczy nas w wspólnym osiąganiu celów – mówił Wójt Gminy Wierzbica, Zdzisław Dulias.

Obchody święta plonów tradycyjnie rozpoczęły się mszą dziękczynną w Kościele pw. św. Stanisława bp. i Męczennika w Wierzbicy, którą celebrował ks. dr Dariusz Frydrych.

Następnie dożynkowy korowód przeszedł ulicami Wierzbicy na plac Gminnego Klubu Sportowego „Orzeł” w asyście pocztów sztandarowych Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy, jak i wieńcy dożynkowych z sołectw: Wierzbica, Rzeczków, Zalesice, Polany, Stanisławów, Ruda Wielka, Łączany, Dąbrówka Warszawska, Pomorzany, Zalesice-Kolonia oraz Ługowianki.

Tradycyjnie już, starości dożynek, którymi w tym roku byli: Katarzyna Wójcicka oraz bokser Krzysztof Kosela, przekazali chleb dożynkowy na ręce Wójta Zdzisława Duliasa oraz Przewodniczącego Rady Gminy – Józefa Kwiatkowskiego, którzy podzielili się nim między gośćmi i mieszkańcami gminy.

W tym roku na gminnych Dożynkach w Wierzbicy pojawili się znamienici goście, m.in.: członek zarządu woj. mazowieckiego – Rafał Rajkowski; starosta radomski – Mirosław Ślifirczyk; radny powiatu radomskiego – Waldemar Trelka; wójt gminy Orońsko – Henryk Nosowski; radni Gminy Wierzbica z przewodniczącym Józefem Kwiatkowskim na czele, czy prezesi Stowarzyszeń, działających na terenie naszej gminy.

Później przyszedł już czas na zabawę. Na scenie – z ludowym repertuarem – jako pierwsze zameldowały się zespoły folklorystyczne Kół Gospodyń Wiejskich z sołectw naszej gminy oraz „Wierzbiczanki”. Program dla dzieci przygotowały z kolei „Maskotki”.

Jako kolejni na estradę weszli wokaliści z zespołu D-Bomb, którzy zdecydowanie „rozruszali” przybyłych gości. Po nich, swoje „show” zaprezentowali artyści z Gminnego Ośrodka Kultury.

Następnie na scenie pojawili się muzycy Master Team, a po nich dla licznie zgromadzonej publiczność zaśpiewał Boney M Imitation. Wierzbickie dożynki zakończyła zabawa taneczna pod gwiazdami, którą poprowadził zespół Raven Band.